Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 08.12.2014 15:48:41 

Škrečulo

 

Zopár obrázkov

Určite ste zvedvaí, ako môj Škrečuľko vyzerá. Tak tu je zopár prvých obrázkov:


 

 

Škrečuľove hračky

Koliesko na behanie

V klietke, ktorú sme Škrečuľkovi kúpili bolo hneď aj koliesko na behanie. Dokázal v ňom behať naozaj rýchlo a vytrvalo. Ale časom, ako rástol, bolo mu toto koliesko malé a musel sa pri behaní nepríjemne ohýbať. Keďže tento druh telocviku bol pre neho stále veľmi atraktívny a my sme chceli predísť nepríjemným problémom s krivou chrbticou, kúpili sme mu nové, omnoho väčšie koliesko. Teraz môže behať vo veľkom :)

Tunel - bludisko z papierových roliek

  Vyrobili sme ho s Ondrejkom z rolky z kuchynských utierok a jednej toaletnej rolky. Škrečuľo ho začal so záujmom skúmať. Niekedy, keď chcel nenápadne prejsť z jedného kútika do druhého (aby sme ho nevideli) použil svoj vytunený podchod. Ale žeby sa nejako zabával blúdením a odbočovaním do bočných tunelov sa nedá povedať.

Tunelový rebrík

Začiatok krytého rebríka. Vidíme prvú dieru a vytŕčajúce kúsky špajlí. Aby mal Škrečuľo pohodlnejšie a zaujímavejšie lezenie na poschodie, vyrobili sem mu krytý rebrík z ruličky z kuchynských utierok. Povyrezávala som do nej diery, cez ktoré môže škrečok vyliezť, alebo vliezť dnu, a na dno som mu priečne pozapichávala kúsky špajlí ako rebrík. Chodil po tom rád a dobre, ale len krátky čas. Potom radšej používal skratku po mriežke klietky.

Vrbový rebrík


Keď v babkinej záhrade striháme vŕbu, nikdy nezabudnem škrečuľovi upliesť z prútia nejakú preliezku.

 

Bludisko z kartónov

 

Bludisko z obalu na vajíčka

Mali sme doma obal na vajíčka z kartónu. Klasická zatváracia vajíčková škatuľka, akurát to nebolo vyrobené z umelej hmoty, ale z kartónu. Ondrejko mu pomedzi niektoré " vajíčka" ponalepoval prekážky, takže po zatvorení škatuľky z toho vzniklo uzavreté bludisko. Predtým, ako sme ho ukázali škrečuľovi mu tam Ondrejko rozmiestnil zrniečka ryže. Škrečuľo bol vnútri naozaj dlho. Len nevieme, či tak dlho blúdil, alebo sa mu v krytom mieste skrátka zapáčilo (skôr tá druhá možnosť). Takéto kryté bludisko má totiž nevýhodu - nemôžme v ňom škrečka pozorovať.

Škrečuľova obľúbená krabica


Toto je Škrečuľova krabica, v ktorej sa rád schováva, keď je na prechádzke. Môže preliezať cez rúrky, a ukryť sa aj s prípadným úlovkom pod zatváracie bočné časti.

Skladací domček / tunel / preliezka

        
V istom obchode (nemenujem ;) ) Ondrejko objavil skladačku, z ktorej sa dá pre škrečka vybudovať tunel / bludisko. Nakoniec svojich rodičov prehovoril, a kúpili sme to. Teraz sa zabáva najskôr Ondrejko tvorbou bludiska, potom chviľku škrečok, keď skúma, čo mu Ondrejko pripravil, a aké lákavéí dobroty mu tam vložil. Ale používame to len vo výbehu - na chvíľku.

Tenisová loptička

Do výbehu som dala Škrečuľovi staršiu tenisovú loptičku. Bolo zaujímavé sledovať, ako ju skúmal, pozoroval, oňuchával... Ale hlavne si na nej pekne precvičil rovnováhu, keď sa na ňu pokúšal vyliezť. Samozrejme, že sa mu to nepodarilo.

Rolka z baliaceho papiera

Do rolky od WC-papiera či od kuchynskýchutierok sa Škrečuľo už dávno nezmestí. Ale našli sme nové možnosti. Teraz sa predávajú baliace papiere navinuté na stočenom kuse tvrdšieho prírodného paiera. Trochu som ho uvoľnila, aby sa tam Škrečuľo zmestil, a dala som mu ho do výbehu. Škrečuľo tam hneď vliezol, a bolo smiešne, ako vnútri chodil a rolka sa akoby sama hýbala. Vždy, keď má vo výbehu tieto rolky, prelieza cez ne, alebo sa v nich schováva.

Škatuľa z rôznymi potrebami

Niekedy dám Škrečuľovi do výbehu škatuľu s rôznymi vecami. Či už pre neho, alebo pre pieskomily. Vždy ju dôkladne preskúma (musím dať pozor, aby v nej nebolo niečo nebezpečné, alebo niečo, čo by rozhrýzol a znehodnotil) a schováva sa v nej.

Ja a záhyby oblečenia

Niekedy, keď si sadnem, alebo ešte lepšie ľahnem, ku Škrečuľovi do výbehu, príde ku mne a oňucháva ma. Niekedy si vylezie na mňa, alebo sa schováva v záhyboch môjho tela, či oblečenia. Už sa stalo, že si vliezol pod moju mikinu a zaspal tam. Inkokedy sa mi napr. začal šplhať po chrbte. Smiešne to šteklilo.

Vianočný stromček

Keď som pustila Škrečuľa k stromčeku, so záujmom ho skúmal. Musela som ale dať pozor, aby sa nedostal ku káblom od elektrických svetielok.

 Zábavné kŕmenie

Inšpirovala som sa podľa literatúry a skúsila som Škrečuľovi občas niektoré dobroty ukryť, nech sa musí trošku ponamáhať, keď sa k nim chce dostať. Na Mikuláša dostal balíček orieškov a semien zabalený v servítke. Trvalo mu takmer dva týždne, než sa do toho pustil, aj to som mu musela trošku "poradiť" (celý ten čas dostával len suchú zmes bez orieškov, aby bol motivovaný sa s balíčkom popasovať). Nakoniec ale na to prišiel, čo sa v servítke skrýva a krásne s balíčkom zápasil a celý si ho privliekol do domčeka.

Niekedy mu pre zmenu skúsim dať dobroty do papierovej rolky, ktorú z oboch koncov uzavriem senom. Uvidíme, ako si s tým poradí ;-)

Naposledy som mu ukryla voňavé zrniečka (a oriešky) pod piliny. Okamžite ich našiel ;)

 

Nové škatuľové ihrisko

     
Ondrejko vyrobil Škrečuľovi nové ihrisko z rozkladacej škatule a nejakých ďalších kartónových súčastí. Urobil mu tam rôzne prechody, poschodie (z kusa lepenky), schodíky (z rolky od papierových utierok a špajlí) , pridal škatuľku od čaju dotvorenú rôznymi otvormi, tunel z umelohmotnej skladačky a drevenú prevažovaciu hojdačku. Ku škatuli pristavil hrantík s trávou a do boku (na úrovni poschodia) vyrezal otvor, do ktorého zasunul lávku, čo mala Škrečuľa priviesť z klietky ponad hrantík s trávou až na ihrisko... Škrečuľovi sa ihrisko zapáčilo, len si ho ešte poupravil zúbkami podľa svojich predstáv (posledná foto).

 

Zopár obrázkov z výbehu

 
Z klietky si vyjdem sám (niekedy)

  
Panička mi vždy nachystá kadejaké škatule...

 
... a maškrty...

 


" Moja klietka je tuším zvonka ešte zaujímavejšia, než zvnútra..."

 
" Kuk!" Happy meal škrečok ;o)


Pri návšteve istého nemenovaného obchodu sme neodolali a kúpili (teraz neviem, či Škrečuľovi, alebo skôr Ondrejkovi) takúto skladačku. Ondrík z toho Škrečuľovi vyrába rôzne tunely a preliezky.

 

 

Škrečuľove Vianoce

     
     
Vianočné fotenie bolo inšpirované súťažou na www.skrecky.sk .

 

Hrabanie v hrantíku

     
Raz, keď som mu dala do výbehu pravý hrantík s vypestovanou trávou, odrazu pochopil, že sa v tom dá hrabať. Pustil sa do toho s takou vervou, že už o chvíľku som mu videla ledva chvostík...

  

Chcem sa dostať za skriňu stoj čo stoj (fotoreportáž)

Škrečuľovi sa akosi zapáčilo za skriňou. Ale ja ho tam samozrejme nechcem pustiť, pretože by som ho odtiaľ nedostala späť. Preto mu vždy pri výbehu vchody za skriňu zakrývam.

     
Najprv som zábrany prekryla alobalom, aby ho ten hluk šuchotajúceho alobalu odradil a zároveň prilákal moju pozornosť, že sa Škrečuľo snaží dostať na zakázané miesto.

No hluk ho neodradil a ja som videla, že by alobal chcel rozhrýzť. Uvedomila som si nebezpečenstvo, ak by kúsok prehltol a alobal som vymenila za tenký šuchotavý papier (tzn. handričkou som upchala dieru a prekryla to pokrčeným tenkým papierom) – foto chýba, pretože skôr ako som stihla stlačiť spúšť, Škrečuľo vytiahol obe prekážky a už aj bol za skriňou ;-)

   
Súc poučená, som dieru zakryla najprv veľkým hárkom papiera, až potom som ju zapchala "zátkou" z handričky a čistého tenkého bieleho papiera. To preto, aby som mu ešte chvíľku trvalo, než sa dostane cez poslednú prekážku, keď vytiahne obe "zátky".  No netrvalo dlho, a Škrečuľo prekonal aj túto prekážku.

  
Nakoniec som využila typickú vlastnosť škrečkov, že hrabú vo vnútornom rohu (vnímajú ho ako vchod do dutiny). Vyrobila som mu preto z lepenkových škatúľ špeciálne vnútorné rohy na mieru - ku každej strane skrine jeden. Odvtedy sa za skriňu nedostal. ;)
(Škrečulo na fotke nie je, pretože už pochopil, že nemá zmysel sa tam dobýjať a odišiel skôr, ako som stihla zaostriť foťák.)

  
Keď to nejde zboku, treba sa tam nejako prehrabať spredu. Toľko okolo tej skrine túžobne obchádzal, hrabal a dobýjal sa tam, až som zmäkla a pustila som ho dnu (spodné poschodie bolo zatiaľ voľné, mala som tam len nejaké prázdne škatule od topánok, v ktorých (a za ktorými) sa Škrerčuľovi ohromne páčilo). Akurát nepochopil, že papierový kotúčik slúži na to, aby mu podržal dvere a nie aby mu zabránil vojsť dnu. Takže v snahe "zbaviť sa prekážky" si dvierka skrinky nakoniec zabuchol pred ňufáčikom.

 

    
Ďalšou Škrečuľovou túžbou je kuchyňa. Takže počas výbehu, ak sa práve nepokúša dostať za skriňu, tak sa pokúša prekonať zábranu v kuchynských dverách. Raz sa mu to aj podarilo, keď našiel malú dierku, ktorú okamžite zväčšil na dostatočný vchod. Odvtedy tam máme papierovú záplatu ;).

 

 

Dobrodružstvo v kuchyni - fotoreportáž

 
S pomocou tejto prepravky Škrečuľo prekonal zábranu a dostal sa do kuchyne.
(Zatiaľ som sa nestresovala, "však na neho dám pozor, aby niekam nevliezol, nie?") Ale...

 
...nestihla som ani zamrkať a už vbehol do medzierky vedľa babičkinej kuchynskej skrinky. ...
Než som sa k nemu dostala (dala som si ešte čas na fotenie, "však ďalej nemá kam zaliezť"), našiel si za skrinkou akúsi skulinku...

  
...a už aj bol pod ňou. O chvíľu sa už na mňa pozeral cez vetraciu mriežku.
"Fujha, ani som netušila, koľko prachu a špiny tam je... Ale ako ho len odtiaľ dostanem???" ...

  
Aj som sa dosť bála, pretože v tej skrinke máme zabudovanú rúru. "Čo ak by prehrýzol vedenie k rúre (350W)?" Nakoniec som nenašla iné riešenie, než odmontovať vetraciu mriežku. "Tak, a už ťa mám!"
... no medzi tým sa začal akosi podozrivo zaujímať o priestor za skrinkou... "Poriadne sa natiahnuť... zaprieť sa... Šup! A už som hore!" ... "No, tak to je koniec... ako toto dopadne..

 
Ale zadná stena skrinky nesiaha až po jej dno. Škrečuľo samozrejme tú medzierku využil a o chvíľu som ho už počula šramotať medzi babičkinými riadmi a potravinami. Máme v nej namiesto políc vysúvacie koše, ale bála som sa nimi pohnúť, aby som Škrečuľa niekde neprivrela. Musela som len čakať, kým na mňa vykukne.
A dočkala som sa. No len čo zbadal moju ruku, urobil čelom vzad a už sa aj pchá zasa nazad.

       
Nakoniec sa predsalen šťastne dostal do klietky (ja som bola šťastná, že je v klietke, on, že bol na výlete ;) )
Ale vždy sa snaží dostať dokuchyne, a cez všetky možné zábrany sa dobíja pod kuchynskú skrinku. 

  
A keď sa nedostane pod babičkinu skrinku (do skrinky), skúša sa prehrýzť aspoň do špajzky.
A veru, veľa nechýbalo, ak by neboli zamknuté, veru by sa mu aj podarilo otvoriť si dvere - ťahal naozaj silno. 

 

 

V ďatelinovom hrantíku

A s ovečkami

 

 

Ondrejko požičal škrečuľovi svoju skladaciu dráhu aj s tunelom

Na prechádzke po byte

 TOPlist

 

TOPlist