Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 08.12.2014 15:48:41 

Škrečulo

 

.

   ..

 

Škrečuľov jedálniček

 

   Suchá zmes - hotová

Keď sme Škrečuľa kúpili, hneď sme sa spýtali, na akú stravu je zvyknutý. Predavačka vravela, že mu dávajú len suchú zmes a vodu. Tak sme mu spočiatku tiež dávali len suchú zmes (Vitakraft Menu) a vodu z napájačky. Ale neodolala som a veľmi skoro som mu začala ponúkať aj zelené rastliny. Samozrejme len tie, o ktorých som vedela, že nie sú jedovaté. Púšťal sa do nich len pomaly, asi to nepoznal, ale papá ich stále viac a stále s väčšou chuťou.

Spočiatku zjedol zmes kompletne celú. Teraz, keď si zvykol na čerstvé rastliny, tie lisované zelené granule necháva. Obilné zrnká zatiaľ je, síce ako posledné, ale nakoniec z misky zmiznú. Som zvedavá, kedy si ho zhýčam natoľko, že začne odmietať aj to :D

Čo má ale asi dodnes najradšej sú tie malé červené kvetinky zo zmesi. Vždy si po ne príde k mriežke, uchmatne si ich z ruky a s veľkou chuťou ich chrúme. (:-p

 Krátko po tom, ako sa Škrečuľo k nám nasťahoval, sme mu kúpili aj závesnú tyčinku na obhrýzanie. Vybrala som s príchuťou ovocia. Hneď sme mu ju prirodzene zavesili v klietke. A podľa toho, ako z nej ubúda je jasné, že mu chutí. Prirodzene prvé poobhrýzal slnečnicové semienka, ale postupne ohlodáva všetko.

V poslednom čase sa nám osvedčila zmes Tukan - pre hlodavce. Nie je veľmi kalorická a má príjemnú vôňu. Škrečkovi chutí viac, než iné zmesi, ktoré som mu dávala pred tým.

.

 Voda

Do napájačky z umelej hmoty som mu dala najprv vodovodnú vodu. Keď som sa dočítala, že chlór škrečkovi škodí (síce po čase už musel byť vyprchaný, ale aj tak), tak som mu dala radšej kupovanú vodu, ktorú pijeme aj my - s nízkym obsahom minerálov. (Vypije asi 7ml za deň)

.

    Zelené rastliny

Obľubuje:
kvet a list ďateliny, list a kvet púpavy, kvet sedmikrásky, ale zo všetkého najviac miluje tobolky z pastierskej kapsičky. Keď poobjedá zelené tobolky, potom sa pustí aj do kvetu a vňate. Nesmiernou lahôdkou je naklíčená (vyklíčená, vyrastená) šošovica, či mladučký klások kukurice alebo vňať hrášku.

Nemá rád: 
Zatiaľ som nezistila, že by niektorú zelinku vyslovene nemal rád, ale napríklad skorocel vytrvalo obchádzal, pokiaľ mal na výber niektoré z vyššie spomenutých byliniek.

Škrečuľova záhradka:
Púpava, ďatelina, tráva...
Aby mal Škrečuľo pravidelný prísun čerstvej zelenej mňamky, rozhodli sme sa s Ondrejkom pestovať mu obľúbené dobroty doma v hrantíku. Zo záhrady starých rodičov sme si zobrali do kvetináča trs ďateliny a korienok púpavy. Doma sme ich potom zasadili do hrantíka, kde budeme Škrečuľovi pestovať čerstvé zelené krmivo. Na povrch sme ešte prisypali za hrsť trávového semena a dokonca niekoľko padáčikov z púpavového lampášika, ktorý sme boli hľadať po bratislavských trávnikoch.
Pšenica:
V druhom kvetináči mu pestujeme obilnú vňať zo zrniečok, ktoré nechal v miske zo suchej zmesi. (Pozorovanie: zdá sa, že Škrečuľovi obilná vňať veľmi nechutila. Ale iní majitelia škrečkov vravia, že ich škrečkom veľmi chutí.)
Šošovičná vňať:
Zasiala som do kvetináča za hrsť šošovice. Asi o týždeň už mám ekrásnu vňať, z ktorej mu v týchto chudobných zimných dňoch po troche dávam. Vždy si ju vďačne berie  (ale mám podozrenie, že len čo prvýkrát priniesiem púpavu, o šošovicu stratí záujem ;) ).

Rôzne pokusy a skúsenosti:
Priniesli sme zo záhrady starých rodičov rôzne " zdravé" zelinky (bez bratislavských exhalátov). Tentokrát som mu tam pridala aj kvietok ružičkového kelu. Keď robil inventúru, čo tam všetko má, vybral si práve kel a z veľkou chuťou poobhrýzal kvety. Na budúci týždeň sa kelových kvetov ani nedotkol.

Dreviny:
Priniesli sme mu z prírody halúzky vrby a buka, ale vôbec ich neobhrýzal, ani neviem, žeby sa po nich snažil loziť. Je možné, že ho nazaujali, pretože zatiaľ zvädli.
Zato čerstvé halúzky vŕby boli pre neho tak atraktívne, až ma to prekvapilo. Hoci bol deň, vyliezol z domčeka skontrolovať, čo sa to deje. Potom sa pustil obhrýzať púčiky s takou vervou, akoby na ne čakal celý život a bál sa, že sa mu neujde. ; o)
Inokedy si vrbové prútiky všímal len ako preliezku. Zato do čersvých mladučkých bukových lístkov sa pustil s chuťou.

Mladé halúzky čerešne s listami. Hneď ako ich našiel, dôkladne ich preskúmal svojim ňufáčikom. Potom sa začal zaujímať o niečo celkom iné, akoby si povedal - nechám si to na neskôr. A naozaj, do rána zmizli. Len si nie som istá, koľko z nich zjedol, a čo slúži ako perina..

Dub - mňam! Doniesla som Škrečuľovi z dovolenky " kytičku" čerstvých halúzok s mladučkými lístkami. Dala som mu ich do výbehu do vázičky s vodou, aby nezvädli. Dubová halúzka bola už z cesty riadne zvädnutá, tak som dúfala, že sa časom preberie a počítala som s tým, že mu dub ponúknem neskôr. Aké bolo moje prekvapenie, keď som sa k halúzkam vrátila. Práve (zvädnutá) dubová halúzka bola dôkladne poobhrýzaná. Asi sa poobzerám po nejakom dubovom poraste aj v našom okolí.

Kvet agátu - mňam! (Robinia pseudoakácia) - pozor! V žiadnom prípade neponúkajte škrečkovi inú časť agátu. Všetko okrem kvetu (listy, kôra, drevo, koreň, plod...) je jedovaté!
Bol výnimočný čas kvitnuita agátov. Spomenula som si, s akým pôžitkom vyjedal môj prvý škrečok nektár z agátových kvetov, a tak som kúsok súkvetia priniesla aj Škrečuľovi. Bola som zvedavá, ako zareaguje na tú silnú vôňu. A nesklamal ma - noštek ho vytiahol von a kvietok si hneď vzal do hniezda. Pri najbližšom čistení som po ňom nenašla ani pamiatku.

Kvet bazy čiernej - (fuj!) Rozkvitla baza čierna. Čo by som svojmu škrečuľkovi nedopriala, tak som mu priniesla kúsok voňavého súkvetia. Ani sa ho nedotkol. obávam sa, či mu tá silná vôňa nebola príliš nepríjemná.

Bylinky

Bobkový list - Raz som pri varení dala Škrečuľovi do klietky sušený lístok vavrínu. Bála som sa, či mu nebude moc voňavý, ale zdá sa, že Škrečuľovi to práve zachutilo. O chvíľku už lístka nebolo.
- Neskôr sme zistili, že hoci si vavrín hneď zobral do domčeka, odhryzol si z neho len kúsok.

Rukola - ochotne vstal, aby ju ochutnal a hneď zjedol značnú časť listu. Do rána obhrýzol celú čepeľ, ostala len stopka.

.

    Zelenina a ovocie

Zatiaľ teda nie je nejaký nadšený zo zeleniny, alebo ovocia. Ale po kúsku zje, i keď  zďaleka nie všetko.

Obľubuje:
Guličky hrášku, kúsok jabĺčka, zje aj zopár jablčných zrniek.
S veľkou radosťou vyhrýza mladý kukuričný klások (klásky, čo som mu ponúkla boli veľmi maličké, ešte ani na zaváranie by neboli).
Červený melón - ale len maličký kúsok. Zrniečka z melóna mu chutia tiež.
Červená paprika - Niekde som čítala, že škrečok miluje papriku. Tak som mu kúsok ponúkla - ale keďže ja mám radšej zelenú, tak mi ani nenapadlo mu dať inú. Zelenú papriku Škrečuľo vytrvalo odmietal. Až som kdesi našla v zozname zeleniny vhodnej pre škrečka červenú papriku. Nuž som mu ju skúsila dať. A čuduj sa svete, mohol sa za ňou utrhnúť. Chutila mu neúrekom.
Mrkva - niekedy sa do nej pustí s veľkou chuťou, inokedy ju obchádza a nechá na koniec. Ale takmer vždy musí mať aspoň kúsok mrkvy v "špajzke" .

Sušená zelenina:
Má veľmi rád sušenú zeleninu. Zatiaľ som skúšala len mrkvu a kaleráb, ale vždy mali úspech. Zeleninu suším najlepšie vo väčšom množstve v horkovzdušnej trúbe pri 50°C.

Zje:
Kúsok zemiaku, kúsok mrkvy, petržlen
Marhuľa mu veľmi chutí, ale zje len kúsoček.
Za uhorkovou šupkou je niekedy ochotný vyliezť cez deň z domčeka. Ale má rád len šupku, dužinu vôbec nie. (zmena - Už som ho videla pochutnávať si aj na uhorkovej dužine.)
Kaleráb  - v horúcich letných dňoch sa vďačne pustí do šupky z kalerába. Ale zatiaľ som nevidela, že by z neho zjedol nejaký väčší kus.
Pomaranč - chodil okolo neho bez záujmu. Až keď som mu ho narhla a on zacítil vôňu dužiny, začal ju olizovať a po troche jesť. (Pozor! Pomaranč môže byť kyslý. Citrusové plody sa neodporúčajú dávať škrečkom, lebo ich žalúdok neznáša kyslé.)

Odmieta:
Zatiaľ som ho nevidela, žeby zjedol rajčinu (tiež môže byť pre neho kyslá - to som predtým nevedela). Z jahody si len kúsoček odhryzne, pochrúme semiačko a nechá tak. (Rajčina, ani jahoda nezmizli v jeho útobách ani počas celej noci.) Podobne sa správal k marhuli, najprv sa do nej s chuťou pustil, ale po pár sústach stratil záujem, a ráno som zvyšok marhule našla nezjedený.

.

   Škroboviny - obilné zrnká a pod.

Ryža:
Som až prekvapená, ako rýchlo zmizne z misky
(surová nevarená)
Hnedá pololúpaná ryža Škrečuľovi schádza ešte rýchlejšie.

Ovsené vločky:
S radosťou si ich berie a papá.

Kukuričné lupienky (Cofrn flacks):
Zobral si s potešením, ale asi len dvakrát si odhryzol a nechal tak. Radšej si brúsi zuby na surovej suchej kukurici.

Kukuričné vločky (roztlačené kukuričné zrnká - predávajú sa ako krmivo)
Nemá ich veľmi rád. Ale keď vyberie ovsené vločky, suchú kukuricu a obilné zrnká, prídu na rad aj kukuričné vločky.

Kukurica z konzervy:
Zjedol len jedno zrnko. Kupodivu mu viac chutí suchá.
- neskôr - s veľkou radosťou si ich bral a jedol.

Suchá šošovica:
Trošku zjedol, ale ostala viac-menej bez záujmu.
To naklíčená šošovička je pre Škrečuľa hotová lahôdka.

Proso:
Kúpila som pre Škrečuľa prosné klásky (predávajú to pre andulky), a zavesila som mu jeden v klietke. Odvtedy som viac ráz našla v domčeku odhryznutý kúsok klásku. Ale nejako veľa z toho neubúda. Myslím, že pre sýrskeho škrečka sú tie zrnká dosť malé, a ťažko sa mu doluje to drobné jadro. Viac by som sa prosom zavďačila niektorému z trpasličích škrečkov.

Obilné klásky:
Niekedy si ich berie s nadšením, a hneď ich rozoberie na jednotlivé zrnká, inokedy nechá bez záujmu. Myslím, že záleží na kvalite konkrétneho klásku - niektoré možno nie sú dosť naplnené, alebo ho odrádzajú niečím iným. Ponúkala som mu ovos, jačmeň, pšenicu.

Suché pečivo:
Suchý chlieb, ani opražený (na sucho v hriankovači), Škrečuľa vôbec nezaujal. Pokiaľ viem, ani ho len neochutnal.
Pečivo biele nemá rád, ostáva v klietke viac menej nedotknuté.
Grahamové pečivo usilovne obhrýza. Najradšej ukrytý vo svojej externej jedálni ; -)
Futbalová lopta - Škrečuľo má najradšej pečivo zvané " futbalová lopta" - je to akási žemlička so vzorom futbalky posypaná rôznymi semienkami (ľan, sezam). Škrečuľo najprv poobhrýza semienka, potom aj zvyšok žemle.

.

Bielkoviny

Termizovaný tvaroh:
Raz večer som sedela pri klietke a jedla niečo na spôsob termixu. Škrečuľo ako to zacítil, pribehol k prednej stene a vyslovene pýtal. Tak som mu trošičku dala. Oblizoval to vyslovene ako najväčšiu lahôdku na svete.
Obyčajnký tvaroh nemá rád.

Tofu:
K obedu som pripravovala tofu. Kúsoček som odrezala a odložila pre Škrečuľa. Keď som mu ho večer ponúkala, len oňuchal a nechal tak. Nechala som mu ho ale v klietke a do rána kúsok zmizol.

Syr:
Chystala som si na večeru chlieb s plátkom tvrdého syra.  Škrečuľo ho asi zavoňal, lebo sa hneď vybral k okraju klietky a tváril sa, akoby pýtal. Samozrejme som sa nenechala dlho prosiť, a ponúkla som mu kúsok. Zjedol ho s neskrývaným nadšením.

Varený vaječný bielok:
Ked som mu ho ponúkla po prvýkrát, najprv nechápal, čo na tom bielom čude má byť ako zaujímavé... keď mu to ale ruka ponúka, tak to aspoň ovoniam... ovoniaval, oňuchával, opatrne oblizol... odhryzol si maličký kúsoček.... a potom sa do toho pustil :-p až mu tak uši poskakovali, nestačil ani čeľusťami tak rýchlo kmitať, ako sa ponáhľal zjesť tú dobrotu :)

Mlieko:
Ponúkli sme mu s Ondrejkom trošku mliečka na lyžičke. Vylizoval ho s maximálnym nadšením. Asi 5x sme mu pridávali.
Acidofilné mlieko - to nemá rád. Ešte som ho nevidela, žeby ho chcel.

Jogurt:
Jogurt nemá Škrečuľo veľmi rád. Ešte som ho nevidela, žeby ho nadšene vylizoval. Ani biely, ani ovocný, ba ani čokoládový. Len ak som mu dala kúsok (takú hrudku) ovsených vločiek zmiešaných s ovocným jogurtom, tú si vzal.

Jogurtový drops:
Špecialita pre škrečkov. Má to veľmi rád, je ochotný kvôli tomu vyliezť takmer hocikam a niesť si svoj úlovok ako vzácnu korisť do domčeka.

Proteínové dropsy - rád si ich zoberie. Ale všetko s mierou.

Mačacie keksy:
Kúpila som na skúšku zopár granúl pre mačky. Niektorí chovatelia to odporúčajú ako zdroj bielkovín pre škrečka. Ale Škrečuľo o ne absolutne nejaví záujem. Len ovonia, a hneď sa odvráti.

.

   Orechy, oriešky a olejnaté semená.

(Môj prvý škrečok sa mohol umlátiť za orieškami akéhokoľvek druhu. Tak som si chcela kúskom vlašského orecha uplatiť aj Škrečuľa. Ale nebol ním nijako nadšený, kúsok si odhryzol, a potom o orech už nejavil záujem. Podobne aj ďalšie dni, zje maličký kúsok a nechá tak.)
Samozrejme sa medzičasom stali orechy vítanou Škrečuľovou pochúťkou - z času na čas.

O niekoľko dní neskôr som mu ponúkla lieskový oriešok (cez mrežu). Vrhol sa po ňom a zarputilo sa ho snažil dostať do klietky. Po kúsku odhrýzal a bol ako zmyslov zbavený.  Keď sa ho konečne zmocnil, priam vášnivo ho obhrýzal - chvíľku. Potom ho zase pustil. Ale do rána po oriešku nezostalo ani stopy.

Vlašský orech - pokračovanie. Mala som nachystaný vedľa klietky pre Škrečuľa celý vlašský orech, ale akosi som naň pozabudla.  Škrečuľo v ten večer vyzeral, akoby veľmi túžil za niečím mimo klietky, stále s niečoho dožadoval, a my s Ondrejkom sme nevedeli prísť na to, ako mu ulahodiť. Až mi zrak padol na orech. To bude ono, on chudák ho tam celý čas cíti - no teda, to museli byť Tantalove muky... ponúkli sme mu orech, ale aby sme ho už ďalej netrápili,  škrupinu som najprv oddelila (myslím, že by to zvládol aj sám, nabudúce mu asi pomáhať nebudem). Vrhol sa na orech aj na škrupinu - akoby nevedel, čo je väčšia dobrota, orech, alebo jeho škrupinka :))
Neskôr dostal aj celý orech v škrupine. Pomyslela som si, že si aspoň bude brúsiť zuby. Pri čistení klietky som našla v škrupine vyhryzenú dieru a jadro prirodzene chýbalo.

Burské oriešky (arašídy) - škrečuľo ich miluje. V akomkoľvek množstve, v akejkoľvek dennej, alebo nočnej dobe.

Zrniečka z tekvice a melóna - Ponúkla som mu zrniečka zo žltého melóna. Najprv nimi nebol nijako nadšený, skôr si dal kúsoček melónovej dužiny. Ale keď poriadne oschli, začal si  pochutnávať aj na zrniečkach.
Tekvicové zrniečka zo záhrady zatial neje s nejakým nadšením. Možno ešte nie sú zrelé, alebo im príde na chuť neskôr.
Zrnká z červeného vodového melóna papal s veľkou chuťou.
Zatiaľ čo uhorku veľmi nemá rád, iba ak zelenú šupku, zrnká zje (ako kedy).
Tekvicové zrnká kúpené - tie papá s veľkou chuťou. Najprv mu ale musím opláchnuť soľ (ak boli solené) a nechať oschnúť.

Jedlý gaštan - Neviem, kam presne treba zaradiť gaštan. Nastala zima, a na uliciach Bratislvay sa začali predávať gaštany. Nuž, vždy keď si kúpime balíček pre seba, kúsok (asi tak polovicu menšieho gaštanu) necháme aj pre Škrečuľa. Berie si ich s veľkým nadšením a " vzrušením" .  :-)

Slnečnicové semienka - samozrejme tieto patria k obľúbenej zložke Škrečuľovho jedálnička.

Ľanové semeno - Dočítala som sa, že je ľanové semeno dobré na zdravú a krásnu srsť. Tak som sa ho rozhodla Škrečuľovi dopriať. Chutí mu náramne, vždy zmizne z misky všetko, čo mu ponúknem. Ale musím byť s dávkovaním opatrná, lebo ľanové semienko dosť riedi stolicu. A naozaj, odkedy mu ho trošku dávam, má mäkšie bobky. (Preto sa snažím zaradiť do jedálnička čím častejšie ryžu - tá zase pôsobí proti hnačke. Len neviem či aj surová.

  

Špeciality

Ovsené vločky s mliekom - Ovsené vločky som zaliala horúcim mliekom a nechala vychladnúť. Kúsok zo svojej porcie som ponúkla aj Škrečuľovi (takú menšiu hrudku). Okamžite sa vystrčil z domčeka a nadšene to papal.

Kuskus - varený. Dala som mu malú hrudku a jedol ju, až mu tak fúziky poskakovali.

Minerálny kameň - s príchuťou (v tvare) mrkvy - zatiaľ som nezistila, žeby oň prejavil čo len najmenší záujem.

Minerálna soľ - je to taká kocka na oblizovanie. Vraj škrečkovi dodáva potrebné minerály, koré by mu inak chýbali. Ak ju aj olizuje, tak potajomky, keď ho nevidím. Nevidno ani, žeby nejako veľa z nej ubudlo. Ale viacerí chovatelia hovoria, že z toho olizujú škrečkovia tak pomaličky, že to ani nevidno.

Gamarus - sušené krevetky. Raz zahryzol a odvtedy ich vytrvalo odmieta. Ak mu dám kúsok pred ňufáčik, otočí sa s výrazom: " Fuj!".
Podobne sa správa k sušeným dafniám.

Cukrová repa - našla som na poli cukrovú repu. Tak som ju Škrečuľovi ponúkla. Hneď (cez deň) vyšiel z domčeka a hľadal, čo to tu tak voní. Vždy keď dostane kúsok repy, odnesie si ju do domčeka, kde ju veselo obhrýza.

Sušené figy - Ako som jedla figy, zavoňali mu a prišiel si vypýtať. Kúsoček som mu dala (neviem, či toho môže nejako viac. Sušená figa je napr. hodne sladká). Hneď si ho vzal a zjedol.

.

  Nezdravé dobroty

Treska v majonéze - Večer som jedla tresku v majonéze, a priznám sa, neodolala som, a ponúkla som trošku (čo by sa za nehet vošlo) aj Škrečuľovi. Júj, ako mu chutilo - vďačne vylizoval lyžičku a keď už nebolo čo lízať, začal do nej zúbkami, či by sa predsa len ešte nenašlo.

Nutela - mala som pohárik od zjedenej Nutely. Pravdaže stopy tej dobroty ešte na poháriku ostali, a tak som ho vo výbehu narafičila pre Škrečuľa. Myslela som si, ako sa mu nezavďačím. A naozaj, Škrečuľo zavoňal dobrotu, šiel ju preskúmať, ovoňal, ohmatal fúzikmi, opatrne ochutnal, .... a nechal tak. - Asi má viac rozumu ako ja ;)

Jablkková štrúdľa - keď sme napiekli koláčik, kúštiček dostal ochutnať aj Škrečuľo (obsahuje to len trošku lístkového cesta, jablká, orechy, cukor - myslím, že nič tak extrémne nezdravé). Ku podivu sa Škrečuľo s nadšením pustil do cesta - konkrétne mu zachutila vrchná strana - mám podozrenie, že hlavne preto, lebo bola potretá žĺtkom. Potom vyjedol orechy a odhryzkával si aj z jabĺčok.

Piškóty - to je dobrota, za ktorou sa môže "umlátiť". Len mu tak fúziky podskakujú, bojuje s rukou o každý kúsok ako lev ;)

Varená cestovina - chutí ohromne. Škrečuľo len tak mľaská. (nesmie dostávať často, len výnimočne)

Napolitánka (bez plnky) - Mňam, to je dobrota!

Plesňový syr Hermelín - jedla som ho pri vončení Škrečuľa. Tak mu zavoňal, že si prišiel kúsok vypýtať. Neodolala som a minikúsoček som mu dala. Ale naozaj len malinký, lebo je to dosť tučný syr a tiež určite dosť slaný.

 

TOPlist