Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 08.12.2014 15:48:41 

Škrečulo

.

Škrečuľov deň

 Škrečkovský kalendár

Prevzaté z diskusného fóra Škrečkoboardy - www.skrecky.sk
Pripravila Lunka - s použitím fotografií škrečkov užívateľov fóra

            

(Pre zväčšenie obrázku klikni myšou)

 

Škrečuľov deň

Najobľúbenejšia zábava

Behanie v kolese - je schopný behať stále, až na to koliesko žiarlim, lebo mám pocit, že na ňom chce utiecť preč, alebo sa mi skrátka odmieta venovať a len neveľmi lozí po preliezkach, ktoré som pre neho pripravila.

 

Denný režim

Vstáva okolo 20:00 - až po tom, ako uložím Onrejka spať. Niekedy si potiahne aj dlhšie - až do 22:00

Okolo polnoci si dá malého šlofíka ....

a keď ráno vstávame, on už spí.

... ... ...

.

Zmena

Nuž, Škrečuľov denný režim sa časom zmenil. A nemožno povedať, že k lepšiemu. Predpokladáme, že s tým bude mať niečo do činenia prestavba bytu a s ňou spojemný hluk a stres (viď denníček - až ho dopíšem). Ale Škrečuľo robí všetko preto, aby sme ho nemohli pri jeho činnosti pozorovať.

Kým je v byte zažaté svetlo, ukrýva sa v domčeku. Výnimkou je len pýtanie potravy - to mu je jasné, že dostáva dobroty od tej protivnej ruky, ktorá mu hrozí tým, že ho bude chcieť vybrať z klietky, alebo mu ju donokca vyčistiť, či prestaviť. Ale keď si svoje dobroty uchmatne, znova sa ukryje vo svojom domčeku a ani za svet nám nechce ukázať nejaké akrobatické kúsky.

Keď sa zhasne aj posledné svetlo, vychádza von a začína... nuž, neviem to  presne, nechce sa veľmi predvádzať, ale podľa tajných pozorovaní si Škrečuľo vždy dôkladne prezrie svoju klietku, skontroluje všetky cestičky, ovonia, čo mu pribudlo, nazbiera dobroty, dačo si zahryzne... a predovšetkým si výdatne zacvičí na kolese.
Po prebudení mal vo zvyku urobiť si čosi ako rannú sprchu - poriadne sa vykúpať v piesku pre činčily, ktorý som mu nasypala do kvetináča a poriadne si vyčistiť kožuštek oboma labkami. V poslednom čase som túto jeho očistu nepozorovala (asi je hamblivý ; ) ), ale verím a dúfam, že takúto dôležitú činnosť nezanedbáva.

Niekedy mu zhasíname svetlo, ak sme v inej miestnosti. Keď potom prídem a zažnem (malú lampu), Škrečuľo sa okamžite prestane hýbať a tvári sa, že tam nie je. Hovoríme tomu, že hrá sochu. Až po dlhšom čase, keď sa tvárim, že si ho nikto nevšíma, začne sa opatrne pohybovať po klietke a obozretne všetko oňuchávať.

Ráno ho ešte niekedy pristihneme ako si upratuje lôôžko. Keď vtedy uvidí niekoho vchádzať do kuchyne, už sa aj nachystá k rohu klietky, a čaká, čo dobrého dnes dostane na zahryznutie. V tomto čase si veľmi intenzívne nosí dobroty do hniezda, aby si mohol, až sa cez deň zobudí niečo dobré zahryznúť.

 

.

.

Niektoré chyby pri krotení škrečka

Keď si domov prinesieme nového škrečka, je pravdepodobné, že sa bude ruky báť a nejaký čas potrvá, než si k nám získa dôveru. Odporúčaný postup pri krotení môžte nájsť v rôznych zdrojoch (knihy, webové stránky - aj mnohé z tých, ktoré sú uvedené na podstránke Informácie). Tu sa pokúsim vypísať niektoré chyby, ktoré môžu ohroziť váš vzájomný vzťah so škrečkom, zvlášť ak je bojazlivej povahy, ako ten náš. Priznám sa, že v mnohých prípadoch hovorím z vlastnej skúsenosti :(

- V prvom rade sa nesmiete ponáhľať. Týka sa to prudkých pohybov, ale aj trpezlivosti pri krotení. Niektoré zviera si zvykne rýchlejšie a pochopí, že ruka je priateľ, ktorý nosí jedlo, veci, ktoré potrebuje, hračky, prenesie k prostrediu na skúmanie a behanie, pohladká... Inému to bude trvať dlhšie. Nikdy sa nesnažte zblíženie urýchľovať a snažiť sa prejsť k ďalšiemu kroku zbližovania, kým vám škrečok dostatočne nedôveruje v predchádzajúcom kroku. Inak sa preľakne a proces zbližoavnia potrvá omnoho dlhšie a bude náročnejší.

- Ondrejko bol spočiatku netrpezlivý, a keď bol Škrečuľo v prepravke, chcel mu ponúknuť niečo dobré. Ale práve vtedy urobil prvú chybu - priblížil sa so zrnkom až k škrečkovmu ňufáčiku a stále šiel za ním, takže ten už nemal kam ujsť. A tak namiesto zblíženia a poznatku " Ruka je dobrá, nosí dobroty" , si Škrečuľo odniesol: " Ruka je nebezpečná, bude ma naháňať."

- Nikdy nechytajte škrečka zvrchu. Toto vníma ako útok dravca. Vždy položte ruku spredu a nechajte ho, nech na ňu nalezie.

- Niekedy sa môže stať, že už škrečok pred rukou neuteká. Ale aj tak ho nesmieme naháňať po klietke, aby sme ho vybrali na prechádzku. Vtedy vníma ruku ako lovca, ktorý ho chce chytiť (uloviť). Ak sa toto opakuje viackrát, môže si ruku zafixovať ako potenciálne nebezpečenstvo.

- Ďalšie nepríjemnosti môžu vzniknúť pri čistení obydlia. Škrečuľo bol vždy nervozny, keď som mu manipulovala s vecami v klietke, ak bol vnútri (urobila som to len párkrát, potom som sa poučila). Myslím si, že to vníma ako ohrozenie, keď sa odrazu nejaký veľký tvor hrabe v jeho svete. Preto odporúčam !vždy! pred čistením škrečka presťahovať.

- Ale kam? Mala som pre neho núdzovú prepravku. Ale ako rástol postupne stále pohodlnejšie dočiahol na vrch a mohol utiecť. Najskôr som sa ho snažila strážiť (prepravka bola na stole). Potom som pochopila, že riziko úteku a následného pádu je priveľké, a hľadala som spôsob, ako sa zabezpečiť. Rozhodla som sa prepravku vložiť do vane (samozrejme prázdnej a suchej) - ak z nej škrečok vyjde, z vane sa už nedostane. Nakoniec mi práve táto prepravka pomohla pri krotení. Vyštveral sa navrch, a odtiaľ nevedel kam. Vtedy som mu podložila ruku a on na ňu po prvýkrát dobrovoľne vyliezol.

- Inokedy sa mi zase stalo iné prekvapenie. V poslednom čase sa Škrečuľo skoro stále ukrýva v domčeku (ak je niekto nablízku). Dokonca ani pobehať si nechce chodiť. A tak, keď mu chcem vyčistiť domček, musím buď čakať, kým sa predsa len rozhodne vyjsť von, alebo ho nejako vylákať. Tentoraz som ho našla mimo klietky a tak som s ním začala komunikovať. Samozrejme " láska ide cez žalúdok" - to platí u škrečkov dvojnásobne. Tak som mu ponúkala rôzne dobroty a on si ich chvatne pchal do vakov. Potom som mu odložila domček, že mu vyhodím špinavé piliny... ale on sa práve pobral s " nákupom" domov. Aké bolo jeho prekvapenie a zdesenie, keď celkom presne identifikoval podľa pachu svoj domov, ale domček tam nenašiel. Pokúšal sa potom predomnou ukryť pod " periny" - servítky a pôsobil vyslovene vyľakane.

- ˇVybehať ho nechávam po hale. Je to pomerne prázdna miestnosť a jediná bezpečná - škrečok sa nemá kde ukryť, nemá kde prísť k úrazu. Donedávna to bola pravda. Ale neuvedomila som si, že máme novú skriňu - takú za ktorú sa škrečok pohodlne dostane, ale nie je tej moci, čo by ho odtiaľ vydurila naspäť. A hneď v prvý deň mi tam vbehol a nie a nie von. Nakoniec som ho vylákala na oriešok.
Lenže ten nešťastník si to zapamätal, a odvtedy sa nechce nechať na dobroty vylákať už ani z domčeka v klietke.

- Pozor na fotenie s bleskom. Samozrejme ako každý, chcela som mať svojho miláčika na fotografiách. Keďže svetlo bolo slabé a fotky bez blesku rozmazané, použila som blesk. Neuvedomila som si ale, ako môže škrečkovi blesk vadiť a vyľakať ho. Myslím, že fotenia s bleskom sa navždy vzdám - aj za cenu, že už nebudem mať Škrečuľkove fotografie.

 

. .

TOPlist

.

TOPlist