Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 08.12.2014 15:48:41 

Škrečulo

.

Škrečuľov byt

 

 

Škrečuľo býva v klietke. Má tam dve poschodia, malý červený domček na spanie, koliesko na behanie, napájačku  na vodu, misku na zrniečka, a druhú keramickú misku na dobroty ; -p

Ondrejko mu hned v prvý den vyrobil zo svojej stavebnice kúsok dráhy a zavesili sem mu to do klietky ako visutý most. Tiež jedna vyradená drevená hračka sa zmenila na preliezku pre Škrečuľa. Samozrejme nemôže chýbať zopár kartónových ruličiek na preliezanie a veľa veľa pilín na hrabanie. Ako periny dostal Škrečuľo kúpené seno a útržky kuchynských utierok... ako vďačne si ich berie priamo z Ondrejkovych rúk... :-)

V literatúre som sa dočítala, že ak škrečkovi ponúkneme pohár položený naplocho, začne tam chodiť  na potrebu. Tak sme to vyskúšali. Do klietky sme vložili menší zaváraninový pohár, doň sme nasypali trošku pilín, aby ho nestudenili nožičky... a naozaj, odvtedy chodieva len tam, takže sa mu pomerne ľahko udržuje hygiena.

...

Od istého času má Škrečuľo domček otočený vchodom do kútika, takže má viac súkromia, nevidíme mu na vchod. Myslím, že má svoj bytík zariadený vcelku dômyselne.

- Ak sa nemýlim, spáva v domčeku - nanosil si tam toľko perín, že sa tam ledva zmestí ; )

- Pod domčekom má špajzku plnú zrniečok a dobrôt, ktoré si počas nocí nanosil :-p

- Priedomie (kútik za domčekom - pred vchodom do domčeka) využíva ako verandu - vyjde zo spálne, trošku sa rozhliadne, poumýva, oňuchá vduch  či je bezpečno... a potom sa pomaly vydá na prieskum: " Čože ma dnes v noci čaká nového?" :))

- Hygienický kútik s vyššie spomínaným pohárikom má v najbližšom rohu...

- Na druhej strane klietky má " schody" na poschodie a vzadu kúpelňu. Doteraz som to na žiadnom škrečkovi nepozorovala, ale Škrečuľo vždy večer zájde do svojej kúpelne - jamky, ktorú si v pilinách vyhĺbil v jednom rožku - a tam sa dôkladne čistí... taký " kúpeľ" trvá vúčšinou dosť dlho, vychádza odtiaľ až keď je presvedčený o svojom perfeknom zovňajšku ; )

- Pod schodami sme mu zriadili jedáleň. Tam má umiestnenú keramickú misku s dobrotami. Dávam tam kupovanú zmesku, aj rôzne dobroty z kuchyne - oriešky, kúsok sušeného ovocia, zeleniku, či čerstvo natrhané zelinky.

- Druhú misku má na poschodí. Tam väčšinou presypem zvyšky z predchádzajúceho dňa... a väčšinou sa do druhého dňa vyprázdni aj tá. Len tie lisované zelené granule ostávajú - odkedy si Škrečuľo zvykol na čerstvé bylinky.

- Zvyšok priestoru je " zaprataný" náradím na cvičenie a hranie - koliesko na  behanie, preliezky z kartónových ruličiek, preliezky pozväzované z prútikov, prevažovacia hojdačka... a prirodzene nesmieme zabúdať na steny klietky, po ktorých sa tiež dá tak nádherne šplhať a loziť :)

- Predsa som zabudla na jednu dôležitú vec. Drevo na obhrýzanie. Ako iste viete, škrečkovi predné zuby stále dorastajú a potrebuje si ich neustále obrusovať. My sme my na tento účel darovali orechový klátik - priamo z orecha v babkinej záhrade.

- A pre úplnosť spomeniem ešte hrubú vrstvu pilín. určite aspoň 5 cm, aby si Škrečuľo mohol hrabať, vyhrabávať, zahrabávať... do sýtosti.

...

Obmeny

Šuška - Od mora sme mu priniesli velikánsku borovú šušku. Dali sme mu ju do klietky ako preliezku (prípadne možno zdroj zrniečok - ale nejaví o ne nejaký veľký záujem). Najprv sa po nej so záujmom vrhol. Ale keď ju preskúmal, stratil záujem. Vlastne som ho nikdy nevidela po šuške loziť.
Pozor! Priniesli sme si viacero šušiek, a napriek tomu, že som bola presvedčená, že sme ich poriadne umyli, v niektorých bol ukrytý ucholak. Takže pozor na hmyz a iné " potvory" . Odvtedy pred tým, než škrečkovi niečo dám, vždy to aspoň na chvíľu vymočím vo vode - to by mali všetky živé a na kyslíku závislé tvory vyplávať.

Kvetináč s trávou - dnes som mu šušku vymenila za živú trávu, čo som mu vypestovala v kvetináči. Teda, nie žeby môj Škrečuľo nejako ľúbil trávu, ale v týchto horúcich dňoch by to mohol byť príjemný stály zdroj čerstvej šťavnetej zeliny.
Tak nie - do rána z kvetináča vyhrabal všetku zem (samozrejme aj s rastúcou trávičkou).

Kvetináč bez trávy - Keďže hneď v prvú noc Škrečulo vyhrabal takmer všetku zem z kvetináča s trávičkou, z pestovania neostalo nič. Ale kvetináč som mu nechala. Rád v ňom sedáva a vykonáva si tam svoju hygienu - umýva sa a čistí. Večer, keď vstane sadne si tam a pomaly sa " rozkoukáva" .

Neskôr som mu do kvetináča začala dávať špeciálny piesok pre činčily. Rád sa v ňom kúpe, hrabe, alebo aspoň sedí a prečesáva si srsť.

Rebrík-tunel - Z ruličky od kuchynských utierok sme mu urobili taký tunel na poschodie. Urobili sem mu doň asi tri väčšie otvory, cez ktoré môže vliezť dnu, alebo vyliezť von a z napichaných špailí sme mu vnútri urobili " rebrík" , aby sa mu cestou hore nešmýkalo. Potom sme ho prichytili o mrežu klietky tak, aby viedol na horné poschodie. Rád v ňom lozí. Aspoň teda v prvý večer sa ho podujal dôkladne preskúmať, odkiaľ a kam to vlastne vedie. Myslím, že to pre neho bude vítaná skratka / zmena.

Papierový domček - Už dávnejšie sme sa rozhodli, že Škrečuľovi urobíme nový domček z kokosového orecha. Ale ako na potvoru odvtedy sme kokosový orech v žiadnom obchode nezohnali. Na nete som ale našla návod, ako urobiť škrečkovi domček z toaletného papiera. (Nie z ruličky, ale z mäkkého namočeného papiera, ktorý po kúskoch " lepíme" okolo balóna. Nakoniec balón vypustíme a z papierovej gule vyrežeme potrebný tvar.)  Keďže balónik, ktorý sme chceli použiť sa ukázal byť deravý a nepoužiteľný, prijali sme náhradné riešenie. Papierom sme oblepovali umelohmotnú misku. Teraz náš výtvor schne. Už som zvedavá, čo naň Škrečuľo povie, až mu ho dáme  :)

.Škrečuľo si svoj domček už dávno užil... vlastne nemôžem povedať, žeby ním bol nejako zvlášť nadšený. Ale teraz už  je to jedno, Škrečuľko nám vyrástol, a do tohto domčeka sa už ani náhodou nezmestí.

 

Ďalšie poschodie z kartónu

    Vyrezali sme z veľkého kusa lepenky poschodie - podľa možnosti zaujímavý tvar - na mieru. Aby sa akurát zmestil do klietky, plus záložky, ktoré budú z klietky vytŕčať a na ktorých bude poschodie držať. Potom už sme nemuseli urobiť nič iné, len mu nové poschodie nainštalovať do klietky a zariadiť :)

 

Nový - väčší domček

 Škrečuľo nám akosi podrástol a do svojho pôvodného domčeka sa už nijako nezmestil... teda, on je veľmi skromný a nejako sa tam vždy aj so svoimi zásobami natlačil, ale usúdila som, že také tlačenie sa pre neho asi nie je veľmi zdravé a tak sme mu kúpili krásny nový veľký drevený domček (bez podlahy, aby sa ľahšie hniezdo čistilo).
Keď sme mu ho dali do klietky, spočiatku som mu tam nechala aj jeho starý domček, aby nemal pocit, že som mu ho ukradla ; ). Ale periny som mu preložila do nového. Okamžite sa presťahoval, ani okom nemrkol :) ... a z toho pôvodného si urobil nočnú skrýšku - chodieva si tam posedieť, alebo vyhrýzať dobroty, kým je v byte zažaté svetlo - to aby ho nikto nemohol pri jeho obľúbenej činnosti sledovať, alebo vyrušovať :)

 

Dlažba pred vchodom

 
Pri domčeku som Škrečuľovi kus podlahy vydláždila čistými okruhliakmi, aby si trocha brúsil pazúriky a neprerastali mu.

.
TOPlist

TOPlist